Важко сказати «НІ»

Важко сказати «НІ»

лікар Єва Боштянчич, психолог

лікар Єва Боштянчич, психолог

Ще десять років тому мені було майже неможливо сказати щось на зразок «я не знаю, як це зробити», «я не можу це зробити», «більше не можу», «з мене досить». Кожного разу, коли виникала ситуація, в якій я могла би використати ці фрази, я казала: «так, звичайно, я розумію», та «я про це подбаю». А потім я вигорала.

Сказати «НІ» означає показати свою вразливу сторону (неправда), відсутність сміливості або сили (неправда), здатися (неправда) або підкоритися (неправда). Дехто може сприймати слово «НІ» як ознаку агресії та грубості (що також неправда). Такої ситуації ніхто не хоче. До того ж, люди, які нас оточують, очікують, що ми будемо ввічливими, сильними, сміливими, задоволеними та мотивованими.

Ви коли-небудь говорили: «Я хочу тобі допомогти, але я просто дуже зайнятий?» Чи спостерігали ви за собою? Почуття провини, навіть звинувачення на свою адресу, які ви зробили в результаті? Чи відчували ви це навіть пізніше і просто не могли перестати думати про це?

У вас завжди є три варіанти:

  1. Ви говорите «так» через почуття провини, яке змушує вас відчувати себе безпорадним.
  2. Ви говорите «ні» і в результаті почуваєтеся погано.
  3. Ви говорите «ні» і все одно почуваєтеся добре.

Іноді ми знаємо, як сказати «НІ», але відразу додаємо вибачення: «Ні, вибач, я не можу тобі допомогти, я завтра їду з міста». Чи означає це, що ми зможемо допомогти цій людині, коли повернемося? Кволе «НІ» все ж краще, ніж дипломатичне «ТАК». Як чітко висловити своє «НІ»?

Ось кілька порад, як ефективно сказати «НІ»:

  1. Скажіть це вголос. Не ходіть навколо, не вигадуйте історій, не шукайте виправдань і не намагайтеся захистити співрозмовника. Висловлюйте гучне і чітке «НІ», яке відображає вашу тверду позицію, яку ви також можете коротко пояснити. Але чим менше ви будете занурюватися в пояснення, тим ефективнішим буде ваше «НІ».
  2. Залишайтеся ввічливими та впевненими в собі. На запитання, побажання чи прохання можна відповісти таким чином: «Дякую за запрошення, але оскільки у мене обмежені фінансові можливості, я не зможу приєднатися до вас у цій поїздці». Така відповідь все одно є досить позитивною, оскільки виражає вашу волю, ваші почуття і не спалює мостів для майбутньої співпраці.
  3. Встановлюйте свої межі. Коли дитина хоче ще одне морозиво, мама опиняється в скрутному становищі, коли важко встановити межу. Завжди важко встановити межу у відносинах без чітко визначених меж, де немає чіткого уявлення про відповідальність і повноваження. Набагато легше сказати «НІ», коли ти розумієш динаміку стосунків і свою роль у них. Сказати «НІ» не означає, що ви когось втратите – це лише означає, що ви встановите чітку межу між собою та іншою людиною.
  4. Наводьте довідки. Коли вам дають нове завдання або коли вам потрібно прийняти важливе рішення, викладіть свою ідею іншій людині, а потім поставте таке запитання: «Як ти думаєш, що мені робити?»: «Як, на вашу думку, я маю виконувати свої завдання?»
  5. Будьте непохитними. Якщо хтось не може прийняти ваше «НІ», це, як правило, означає, що інша людина не цінує вас або ваші стосунки не дуже міцні. Дотримуйтеся своїх слів і намагайтеся позбутися почуття провини.
  6. Будьте егоїстичними. Прислухайтеся до себе, не забувайте про свої потреби, прислухайтеся до того, чого хочете ви, а не до того, чого хоче інша людина.

Ідеальною ситуацією буде, звичайно, якщо інша людина не тільки почує ваше «НІ», але й поважатиме його. Спробуйте!

Набагато легше висловити своє «НІ», коли ви дійсно відчуваєте, що хочете це сказати, а не тому, що хтось сказав вам це зробити. Ви також будете почувати себе набагато краще, якщо це «НІ» буде йти зсередини.

Важко сказати «НІ»

Біль — це неприємність.

Навіщо чекати поки біль стане нестерпним?

Налгезін® — Скажи болю “НІ” вчасно!

Детальніше Купити
Налгезін® — Скажи болю “НІ” вчасно!

Дізнайтеся, як вміння казати «НІ» може допомогти покращити загальний стан вашого благополуччя.

Слово «НІ» має більший вплив на ваше фізичне та психічне здоров’я, ніж ви думаєте.
Дізнайтеся, чому важливо частіше казати слово «НІ» і не почуватися при цьому винним.

Повідомлення
Перед використанням ознайомтеся з інструкцією із застосування препарату. Для отримання додаткової інформації щодо можливих ризиків або побічних ефектів, зверніться до вашого лікаря або фармацевта.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я.

РЕКЛАМА ЛІКАРСЬКОГО ЗАСОБУ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОБОВ’ЯЗКОВО ОЗНАЙОМТЕСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ НА ЛІКАРСЬКИЙ ЗАСІБ. РП: 8938/01/01 ВІД 09.08.2013.
ВИРОБНИК: КРКА, Д. Д. НОВО МЕСТО, ШМАР’ЄШКА ЦЕСТА, 6, 8501 СЛОВЕНІЯ.