Біль – це неприємне відчуття, пов’язане з пошкодженням тканин, хоча він не завжди виникає через цю причину. Також правильно і те, що не всі пошкодження тканин супроводжуються болем.
Біль, однак, є дуже складним явищем, викликаним різними факторами – на те, як ми відчуваємо біль, безпосередньо впливає наше оточення і наш емоційний стан. Більшість людей сприймають біль як щось неприємне і таке, що важко визначити. Він погіршує самопочуття, змушує нас приймати ліки та звертатися до лікаря, проходити лікування або навіть піддаватися хірургічному втручанню. Більшість людей погодиться, що життя без болю було б набагато кращим. Важко заперечити такому твердженню, принаймні на перший погляд.
Чому біль – це добре?
Людство бореться з болем з незапам’ятних часів. Чому біль існує? Чому ми відчуваємо біль?
Біль – це не обов’язково щось негативне, адже зазвичай він є першою ознакою або попередженням про те, що в організмі щось не так. Ще Гомер сказав: «Біль – сторожовий пес здоров’я». Відчуття болю в певній частині нашого тіла змушує нас зупинитися і спробувати знайти причину, що дозволяє нам запобігти подальшому пошкодженню нашого організму.
Якщо копнути глибше, то можна побачити, що біль відіграє біологічну роль, оскільки він захищає нас від шкідливих зовнішніх подразників і привертає увагу до того, що в організмі щось не так. Було б жахливо, якби ми поклали руки на гарячий предмет і не відчули болю, адже це призвело б до серйозних травм. Біль також є дуже корисним попереджувальним знаком, коли йдеться про серцевий напад або виразку – завдяки болю ми можемо вчасно вжити заходів.
Читайте також Поколювання в зубах може бути серйозною ознакою
Які види болю існують?
Біль розрізняється за силою, тривалістю та іншими критеріями. Найчастіше використовується критерій тривалості.
Гострий біль є короткочасним і зазвичай проходить після припинення дії больового подразника або після лікування травми чи запалення. Він має швидкий початок дії і триває від декількох днів до декількох тижнів. Часто супроводжується прискореним серцебиттям і підвищенням артеріального тиску, а також пітливістю. Ми можемо описати точне місце, де ми його відчуваємо, і визначити його характер.
Хронічний біль триває більше 3 місяців. Він часто призводить до додаткових фізичних та психосоціальних проблем (неспокій, депресія, тривога тощо), що ще більше погіршує якість життя. Тому негайне лікування гострого болю є вкрай важливим, оскільки це запобігає розвитку хронічного болю.
Зазвичай ми розрізняємо біль за ступенем його вираженості. Розрізняють:
- легкий
- помірний та
- сильний біль.
Читайте також Від гострого до хронічного болю
Наскільки сильний біль?
Люди мають різний больовий поріг. На відчуття болю найбільше впливає наш особистий досвід, стать, вік та фізичний і психічний стан на конкретний момент. Найбільш достовірними показниками болю та його вираженості є сенсорний дискомфорт та власна оцінка пацієнта.
Методи оцінки вираженості болю
Визначення вираженості болю має важливе значення для встановлення правильного діагнозу та вибору належного лікування. Найбільш поширеним методом є візуально-аналогова шкала (ВАШ), яка може використовуватися разом з графічною шкалою.
Коли потрібно знімати біль?
Деякі види болю становлять серйозний ризик, тому потрібно негайно звернутися до лікаря, в той час як інші є більш минущими і попереджають нас про те, що потрібно відпочити або звернутися до лікаря. При минущому болю, наприклад, під час мігрені або головному болю бажано прийняти знеболювальний препарат. Якщо ми цього не зробимо, нам буде важко виконувати повсякденні справи, ми будемо менш ефективними, більш дратівливими, розфокусованими та незібраними.
Часто ми не можемо легко усунути причину болю, хоча нам все одно потрібно полегшити його, перш ніж він стане хронічним.
Читайте також Важливість протизапальної дії
Які види болю можна лікувати самостійно?
Не всі види болю можна лікувати самостійно – при легкому та помірному гострому болю можна приймати знеболювальні препарати (анальгетики, нестероїдні протизапальні засоби), які відпускаються без рецепта. Найпоширенішими видами болю, які потребують звернення до аптеки, є головний біль, зубний біль, менструальний біль, біль у спині, а також біль у м’язах та суглобах.
Незалежно від типу болю, знеболювальні препарати, що відпускаються без рецепта, можна приймати лише протягом короткого періоду часу, тобто не більше 5 днів. Якщо через 3 дні симптоми не зникають або навіть погіршуються, необхідно звернутися до лікаря.
Біль – це не обов’язково щось негативне, адже зазвичай він є першою ознакою або попередженням про те, що в організмі щось не так.
Найпоширенішими видами болю, які потребують звернення до аптеки, є головний біль, зубний біль, менструальний біль, біль у спині, а також біль у м’язах та суглобах.
Біль — це неприємність.
Навіщо чекати поки біль стане нестерпним?
Налгезін® — Скажи болю “НІ” вчасно!
Детальніше Купити